The Details #15 — Fed'in Aldığı Büyük Risk Nedir?

Published on

Fed bence dünkü toplantıda 2022 yılına dair verdiği mesaj ile büyük bir risk aldı. Bu sayıda bu riskin ne olduğunu ve piyasalara nasıl etki edebileceğini tartışacağım.


📰
HAFTANIN HABERİ
Bitcoin, Fed faiz kararı karşısında önemli bir değişim göstermedi
Fed, faiz oranlarını beklentilere uygun olarak 25 baz puan artırdı. Bitcoin ise Fed’in kararı karşısında önemli bir değişim göstermedi.

Fed dünkü FOMC toplantısında faizleri beklendiği gibi 25bp artırdı. Ancak Rusya ve enerji krizi nedeniyle orta vadede temkinli olmasını beklenirken, Fed parasal sıkılaştırma politikasında bir değişiklik düşünmediğinin mesajını net bir şekilde verdi. Peki bu mesajlar nedir?

🔴2022 yılında 6 faiz artışı daha bekleniyor.

🔴Bilanço daraltılmasına bu sene içinde başlanacak.

🟢Uzun vadeli tavan faizi hala aynı %2.5 seviyesinde. 👇

📌
Neden Önemli

Fed'in verdiği kararlar aslında Rusya-Ukrayna krizi ve enerji fiyatlarındaki ciddi artış olmadan önceki piyasa beklentilerini karşılar nitelikte. Yani Fed sanki son bir aydır hiçbir gelişme olmamış gibi Şubat ayı başındaki piyasa beklentilerine göre hareket ediyor. O zaman da hatırlanacağı gibi piyasadaki finans kuruluşlarının bu sene faiz artışı beklentisi 5-7 arasındaydı. Bu hafta başında CNBC'nin anketine göre ise 4-7 faiz artışı bekleniyordu jeopolitik risklerden dolayı.

Fed bence ABD ekonomisini resesyona sokma adına büyük bir risk aldı. Eğer Rusya ve devamında enerji krizi kısa vadede çözülmez ise, Fed dün aldığı kararların altında kalır. Yani faiz artışlarına ara vermeyi düşünebilir. Çünkü aksi taktirde Kasım ayındaki seçimlere hem 'hiper-enflasyon' anlatısı hem de resesyon ile girilirse, Biden'in kongredeki çoğunluğu kaybetmesi neredeyse kesinleşir.

📌
HAFTANIN GÖRSELİ

ABD'deki Bitcoin madencilerinin hepsi aldıkları yatırımlar ile kapasitelerini artırmaya devam ediyorlar. Yasal düzenlemelerin eyaletler düzeyinde iyileşmesiyle birlikte (Birçok eyalette Kasım seçimlerindeki en önemli kampanya vaatlerinin başında geliyor) Bitcoin madenciliğine yatırımların daha da artacağı bekleniyor.


💹
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN ON-CHAIN ANALİZİ

Grafiği görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

'Bitcoin Borsa Rezervi 50k düştü’
JA_Maartun analizine göre:

Dün borsalardan $BTC çıkışları için büyük bir gündü (-11000 BTC)

Bugün farklı değil. Piyasalarda en az 10k BTC daha çıkacak gibi görünüyor.

Arz düşüyor. 7 gün içinde Bitcoin Exchange Rezerv 50K düştü 📉

Borsalardan çıkış uzun vadeli olarak pozitif bir gelişmedir.

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #15 — Fed'in Aldığı Büyük Risk Nedir?
Share
Twitter icon Facebook icon