The Details #11— Bitcoin için Ukrayna ve İspanya’dan olumlu haberler geldi

Published on

İki hafta önce Rusya ve Hindistan’dan sonra, Ukrayna ve İspanya’dan da Bitcoin için olumlu haberler geldi.


Haftanın Haberleri

Ukrayna, #Bitcoin ve kripto paraları yasallaştırdı. “Sanal Varlıklar Yasası” mecliste kabul edildi.
İspanya Merkez Bankası, ilk kez bir kripto para platformunu tanıdı ve onay verdi. Yeşil ışık alan platform Bit2Me oldu.

Bu hafta öne çıkan ve birbiriyle ilişkili olan iki haberin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem Ukrayna’dan hem de İspanya’dan Bitcoin adaptasyonu konusunda olumlu haberler bence önümüzdeki döneme damgasını vuracak trend ile yakından ilişkili.

Neden Önemli

Bundan sadece iki hafta önce Rusya ve Hindistan’dan gelen haberlere dikkat çekmiştim:

The Details #9 — Rusya ve Hindistan’ın Kriptoparaları Yasaklamaması Neden Çok Önemli?
Rusya ve Hindistan’ın kriptoparaları yasaklaması beklenirken, son bir hafta içinde iki ülkeden de olumlu açıklamalar geldi. Çin uyguladığı yasaklar ile yalnızlaşma tehlikesi ile karşı karşıya. Haftanın HaberleriRusya’dan bir olumlu haber daha: Kripto düzenlemesi gönderildiRusya Maliye Bakanlığı, dev…

2022–23 yılına ülkelerin Bitcoin’i yasaklamadıkları ve hatta belli oranda destekledikleri haberlerinin damga vuracağını düşünüyorum. Zaten Bitcoin’in makro-ekomomik gelişmelerden (Fed’in parasal sıkılaştırma dönemi) ayrışabilmesi için çok daha büyük haberlere ihtiyacı var. Ukrayna ve İspanya’dan gelen olumlu haberleri Rusya ve Hindistan ile birlikte okuduğumuzda bu trendin yavaş yavaş başladığını görüyoruz. Henüz bir ihtimal yok ama Çin’in de geri adım atması bu süreci oldukça hızlandıracaktır.

Devletlerin Bitcoin ile alakalı verdikleri kararları yakından izleminin önemli olduğunu düşünüyorum. Nitekim ABD’de de eyaletler seviyesinde sürekli olumlu haberler gelmeye devam ediyor.


Haftanın öne çıkan on-chain verisi

All stablecoins reserves artıyor
CryptoQuant.com

Son dönemlerde borsalardaki stabilkoin rezervleri artmaya devam ediyor. Bu da Bitcoin trendinde olası bir olumlu rüzgar değişimine destek verecek cephaneliğin hazır olduğuna işaret ediyor.


Burak Tamaç
Dünyanın önde gelen blokzinciri veri analiz platformu CryptoQuant’ın Türkiye Topluluk Yöneticisi. Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük teorileri ve sosyal teori perspektifinden blokzinciri üzerine yoğunlaşıyor.

Medium: https://medium.com/the-details
Telegram: https://t.me/burak_tamac
Twitter: https://twitter.com/burak_tamac

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #11— Bitcoin için Ukrayna ve İspanya’dan olumlu haberler geldi
Share
Twitter icon Facebook icon