The Details #12 — Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Bitcoin’i etkiler mi?

Published on

Rusya’yı finans sisteminden izole etme çabasının Bitcoin’e reel etkisinin sınırlı olacağını düşünüyorum.


Haftanın Haberi

Büyük iddia: Rus zenginler kripto paralara mı geçiyor?
Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi özellikle Rus şirket, banka ve zenginlerinin de Batı’nın yaptırımlar listesine girmesine sebep oldu.

Rusya’ya uygulanması planlanan yaptırımların en önemlisi Rusya’yı Batı’nın dahil olduğu finans sisteminden izole etmek olduğu söylenebilir. Her ne kadar SWIFT sisteminden çıkartmak şu anda yaptırımlara dahil edilmese de önümüzdeki dönemlerde mümkün olabilir. Peki bu yaptırımların Bitcoin’e etkisi neden önemli?

Neden Önemli?

Bilindiği gibi Bitcoin blokzinciri merkeziyetsiz yapısı nedeniyle herhangi bir kişi, kurum ya da devlet tarafından kontrol edilemiyor. Bitcoin bir anlamda devlet ile paranın birbirinden ayrılmasıdır. Nitelim bu yüzden devletler resmi olarak bir yatırım aracı, yani emtia, olarak tanımlarken, para birimi olarak tanıyan sadece El Salvador var. Çünkü Bitcoin emtia olarak altın ile, para olarak ise Dolar ve diğer devlet para birimleriyle rekabet ediyor.

Rusya’daki gelişmelerin iki yönü var: Rusya devleti açısından ve Rusya’daki zenginler açısından.

  • Rusya devleti açısından Bitcoin’in kullanılması bence söz konusu olmayacaktır çünkü Rusya devleti kontrol edemeyeceği bir para sistemine dahil olmak istemeyecektir.
  • Rusya’daki zenginler açısından ise durum farklı. Onlar için Bitcoin ile varlıklarını taşımak ve başka bir ülkede tekrar itibari paraya çevirmek mümkün olacaktır. Ama yüksek miktarlardaki alımların yapılması için gerekli altyapının da Rusya devletindeki bankalar aracılığı ile verilmesi gerektiği için Rusya devletinin engellemeleri ile karşılaşabilir.

Yani her ne kadar teknik ve mantık açıdan yaptırımların Bitcoin’e etkisi olacağı düşünülse de, ben reel bir katkısının olacağını düşünmüyorum. Ancak bu gibi durumlarda (Kanada’da olduğu gibi) Bitcoin’in merkeziyetsiz oluşunun ve devletlerin kontrol edemediğinin “reklamının” yapıldığı için olumludur.

Haftanın öne çıkan on-chain verisi

Kriz dönemlerinde kurumların hareketliliklerini takip etmenin önemli olduğunu düşünüyorum.


Burak Tamaç
Dünyanın önde gelen blokzinciri veri analiz platformu CryptoQuant’ın Türkiye Topluluk Yöneticisi. Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük teorileri ve sosyal teori perspektifinden blokzinciri üzerine yoğunlaşıyor.

Medium: https://medium.com/the-details
Telegram: https://t.me/burak_tamac
Twitter: https://twitter.com/burak_tamac

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #12 — Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Bitcoin’i etkiler mi?
Share
Twitter icon Facebook icon