The Details #13 — Fed’in parasal sıkılaştırma politikası tehlikede mi? Piyasalar daha önceki savaş dönemlerinde nasıl tepki verdi?

Published on

Bu sayıda öncelikle Fed’in parasal sıkılaştırma dönemine dair yorum yapacağım, devamında ise daha önceki savaş dönemlerinde piyasaların ve Fed’in tepkisini analiz edeceğim.

Haftanın Haberi

Fed başkanı Powell’ın bu ay yapılacak FOMC toplantısında faiz artışını desteklemesi zaten piyasaların da beklediği bir haberdi. Ancak 50 baz puanlık artışın hala masa olması piyasaları tedirgin edebilecekken, Powell 25bp artışı ima etmesi piyasalardaki belirsizliği ortadan kaldırdı. Nitekim bu değişiklik CME borsasındaki kontratlara da hemen yansıdı.

Neden önemli?

Enflasyon baskısı nedeniyle 50bp faiz artışının ihtimal dahilinde olması piyasalara korku veren bir ihtimaldi ancak savaş konjonktüründe bu tip sert adımların atılması zaten olası değil.

Peki Fed faiz artırmaya devam edecekse piyasalar savaş döneminde nasıl tepki verir? Daha önce nasıl tepki verdi?

Geçen hafta Uzmacoin’de yazdığım yazıda bu konuyu biraz daha detaylı ele aldım.

Rusya’nın işgali piyasaları nasıl etkiler, daha önce ne oldu?
Bu yazıda geçmişteki benzer dönemlerde piyasaların nasıl tepki verdiğini inceleyeceğim ve içinde bulunduğumuz makro-ekonomik dönemin nasıl ayrıştığı hakkında yorum yapacağım.Bu yazıda geçmişteki benzer dönemlerde piyasaların nasıl tepki verdiğini inceleyeceğim ve içinde bulunduğumuz makro-ekonomik d…

Her ne kadar önceki savaş dönemlerinde piyasalar savaşlar başladıktan sonra artmış olsa da, bu artışın önünü açan Fed’in parasal genişleme politikası bugün için mümkün değil. Bir yandan enflasyon baskısı, bir yandan Kasım ayındaki seçimler, bir yandan Fed’in 3 Kasım itibari ile yeni bir para politikası dönemine girmiş olması önümüzdeki dönemde piyasalar için olumlu bir haber değil. Bitcoin için olabilecek en olumlu gelişme piyasalardan pozitif bir şekilde ayrışması olacaktır ki son bir hafta içinde gördüğümüz de zaten bu. Bitcoin yeni bir anlatı oluşturduğu taktirde piyasalardan pozitif bir şekilde ayrılmasını sürdürecektir. Bu anlatı da savaş döneminde gördüğümüz gibi Bitcoin özgürlüğünün bireylere olan pozitif etkisidir.


Haftanın on-chain analizi

Grafiği görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

‘BTC biriktirme aşaması başlıyor’

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’nun dün yaptığı analize göre piyasa yeni bir trende giriş yapıyor.

Geçen yıl katılan yeni yatırımcılar, uzun vadeli yatırımcılara dönüşüyor. 6 aylık’tan eski BTC’ler piyasa değerinin şimdi %52'sini oluşturuyor. Döngünün tepe bölgesinde bu oran %13 idi.

Yeni başlayanlar bir sonraki döngüde diğer yeni başlayanları bekleyeceğinden, önceki en düşük seviyeye (28 bin $) ulaşması olası değildir.

Burak Tamaç

Topluluk Yöneticisi. Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük teorileri ve sosyal teori perspektifinden blokzinciri üzerine yoğunlaşıyor.

Medium: https://medium.com/the-details
Telegram: https://t.me/burak_tamac
Twitter: https://twitter.com/burak_tamac

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #13 — Fed’in parasal sıkılaştırma politikası tehlikede mi? Piyasalar daha önceki savaş dönemlerinde nasıl tepki verdi?
Share
Twitter icon Facebook icon