The Details #17 — AB Parlamentosu'ndan Çıkan Kötü Haberin Etkisi Nasıl Olur?

Published on

💬 Bu haftanın:

  • 🗞️Haberi: AB Parlamentosu ECON Komitesi yastık altı cüzdanlarının (self-custody) borsalara kayıt olması zorunluluğunu getiren yasa tasarısını onayladı.
  • 📌Önemi: Yasalaştığı taktirde diğer ülkelere etkisi nasıl olur?
  • 🖼️Görseli: Kripto yatırım fonlarına ciddi giriş.
  • 📈Analizi: Borsalara yapılan girişler satış baskısını da beraberinde getirdi.

🗞️Haftanın Haberi

Bitcoin neden düşüyor? AB Parlamentosu’ndan kötü haber
Bitcoin neden düşüyor? AB Parlamentosu anonim cüzdanlara giden ve bu cüzdanlardan yapılan işlemleri hedef alan kurallar paketini onayladı.
Yapılan oylamada Ekonomi ve Para Politikaları Komitesi (ECON) ve Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi (LIBE), yapılacak değişiklikler lehine oy kullandılar. “Fon Transferi regülasyonları” adındaki değişiklikler paketine göre; genellikle borsalardan oluşan kripto para hizmet sağlayıcıları, işlemin yapıldığı “kendilerine ait olmayan” cüzdanların bilgilerini almak ve ilgili kurumlara bu bilgileri iletmekle sorumlu olacaklar.

Bu karar çok açık bir şekilde yastık altı cüzdanı olarak da tanımlanabilecek self-custody yani sahipliği ve sorumluluğu kullanıcıda olan cüzdanların kullanımını hedef alıyor. Burada çok ciddi bir şekilde özgürlüğü kısıtlayıcı bir bakış açısı var. Her ne kadar yasadışı kullanımların önüne geçilmesi hedefleniyor olsa da bireysel özgürlüğün en önemli unsurlarından birisi olan sahiplik ve müdahaleden özgürlük kavramları bu yasa ile tamamen tehlike altına girecektir.

Bu tasarının geçmesi Avrupa'da kriptopara kullanımını borsalarla sınırlı tutulmasını sağlayacak ve bir anlamda geleneksel finans sistemine entegre bir şekilde var olmasına imkan verilecektir.


📌Neden Önemli

1990'larda teknolojik inovasyon konusunda benzer bir yaklaşımı benimseyen Avrupa ülkeleri bu alandaki yarışı ABD'ye yani Silikon Vadisi'ne kaptırmıştı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi henüz doğum aşamasında olan teknolojik inovasyonu "gereğinden fazla" regüle ederek hareket sahasını sınırlandırmasıydı. Yine benzer bir yaklaşımı bu defa da kripto sektöründeki inovasyonlarda görüyoruz. ABD'de her ne kadar federal devlet daha fazla kısıtlama getirmek istese de (bakınız: sorumlu inovasyon) eyaletlerin sahip olduğu özgürlük alanı bu müdahaleci yaklaşıma engel olmaktadır.

Aslında hem konunun içeriği hem de ortaya çıktığı ülke farklı olsa da geçen haftaki analize çok benzer bir durum söz konusu. Benzer şekilde New York'taki olası İş Kanıtı (Proof of Work) madenciliğine getirilecek yasağın çıkması halinde bunun zararının sadece New York eyaletine olacağını söylemiştim. Bu defa da zararın 1990'lardaki gibi Avrupa'daki inovasyona olacağını düşünüyorum.

The Details #16 — New York’un olası madencilik yasağının etkisi ne olur?
💬 Bu haftanın: 🗞️Haberi: New York Eyaleti’nde Bitcoin madenciliğini 2 yıl durdurması öngörülen yasa tasarısı komisyondan geçti.📌Önemi: Yasalaştığında olası etkileri eyalet ile sınırlı olur mu?🖼️Görseli: Kripto lobi faaliyetlerine aktarılan maddi kaynak sektörün siyasal regülasyona önemini göster…
✍️
Bu yasa eğer geçerse bence etkisi sadece New York ile sınırlı kalır. Çünkü yukarıdaki eyaletler zaten Bitcoin ve kripto sektörüne kucaklarını açmış durumdalar.


🖼️Haftanın Görseli

2 haftalık çıkışların ardından geçen hafta fonlara toplamda 192 milyon dolarlık giriş oldu.

📈Haftanın On-chain Analizi

Borsalara saatlik ya da blok seviyesinde ciddi girişler satış baskısının olabileceğine işaret eder.

Bitcoin: Exchange Inflow (Total) verisini buradaki linkten takip edebilirsiniz.

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #17 — AB Parlamentosu'ndan Çıkan Kötü Haberin Etkisi Nasıl Olur?
Share
Twitter icon Facebook icon