The Details #19 — Fidelity'nin emeklilik fonlarında Bitcoin’e izin vermesi neden çok önemli?

Published on

💬 Bu haftanın:

  • 🗞️Haberi: Fidelity emeklilik fonlarının Bitcoin’e yatırım yapılmasına izin vermeye başlyacak.
  • 📌Önemi: Amerikan vatandaşlarının yatırımlarının büyük bir kısmı 401k ve IRA denilen emeklilik fonlarında.
  • 🖼️Görseli: Fed'in varlık alımlarını azaltacağını açıkladığı tarihten günümüze teknoloji hisselerinin performansı.
  • 📈Analizi: OTC alımlarına işaret edebilecek metrikleri.

🗞️Haftanın Haberi

Fidelity’den emeklilik fonu adımı: Bitcoin’e çevrilebilecek
Küresel yatırım devi Fidelity şirketi, katılımcıların, portföylerinin bir kısmını Bitcoin’e çevirmesine olanak tanımaya başladı.
ABD'de emeklilik birikim çeşitlerinden biri olan ve 401(k) plânı olarak da bilinen yatırımların en büyük sağlayıcılarından biri olan Fidelity şirketi, katılımcıların, portföylerinin bir kısmını Bitcoin'e çevirmesine olanak tanımaya başladı.

📌Neden Önemli

ABD'de sosyal güvenlik sistemi çok zayıf olduğu için bireyler uzun vadeli emeklilik yatırımlarına çok önem veriyorlar. İşverenlerin de teşvik ettiği bu sistemde (Fidelity 23,000'den fazla şirkete hizmet veriyor) maaşınızın ortalama %5-10 arası sizin hesabınıza geçmeden doğrudan emeklilik fonuna aktarılıyor.

Fidelity 2020 yılında yaptığı bir açıklamada emeklilik fonlarında toplam 441,000 hesabın 1 milyon dolardan fazla bakiyesi olduğu belirtti. Fidelity şu anda emeklilik hesaplarında yaklaşık 2.7 trilyon dolarlık bir fonu yönetiyor.

Bitcoin'in geniş kitlelere yayılmasını kolaylaştıracak en basit yöntem halihazırdaki birikimlerin bir kısmının Bitcoin'e aktarılabilmesinin önünü açmak. ABD'de yatırımların büyük kısmı emeklilik fonlarında olduğu için Fidelity'nin haberi çok önemli. Ben çevremdeki kişilere Bitcoin'den bahsettiğimde bana ilk sordukları soru hep 'emeklilik hesabımdan alabilir miyim?' oluyordu. Ben de senelerdir bu soruya hayır cevabı veriyordum. Fidelity tam da bu soruna cevap vermeye çalışıyor. Önümüzdeki dönemde Bitcoin fiyatının sağlıklı bir şekilde yükselmesine katkı sağlayacak olan uzun vadeli yatırımların artacağını söylemek sanırım yanlış olmaz.

✍️
Fidelity 2022 senesinde emeklilik fonlarında yaklaşık 2.7 trilyon dolarlık bir miktarı yönetiyor.

🖼️Haftanın Görseli


📈Haftanın On-chain Analizi

'Fon Akış Oranı', borsaya para yatırmak ve borsadan para çekmek için kullanılan işlem miktarının toplam ağ işlem hacmine bölümüdür. Bu endeks değeri ne kadar yüksek olursa, borsaları kullanan aktif yatırımcı sayısı o kadar yüksek olur.

2014'ten bu yana bu değer 0,01 (=1%) ile tüm zamanların en düşük seviyesinde, bu da koinlerin %99'unun borsa dışı işlem gördüğü anlamına geliyor.

Öte yandan, 'Transfer Edilen Tokenler' ağda işlem gören toplam koin miktarıdır. Bu, koinlerin aktivasyon derecesinin bir göstergesidir. Şu anda, bu gösterge fiyatlardaki düşüşe rağmen yükselişte.

Özetlemek gerekirse, büyük kurumlar, mevcut fiyatın cazip olduğunu düşünerek aktif olarak borsa dışı (OTC) işlemler yapıyorlar.

CoinSignal365 analizin detaylarını görmek için buraya tıklayın.

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #19 — Fidelity'nin emeklilik fonlarında Bitcoin’e izin vermesi neden çok önemli?
Share
Twitter icon Facebook icon