The Details #18 — Enerji şirketleri Bitcoin madenciliği mi yapacak?

Published on

💬 Bu haftanın:

  • 🗞️Haberi: Enerji şirketleri Bitcoin madenciliğine başlıyor.
  • 📌Önemi: Bitcoin madenciliğinin büyük enerji şirketleri tarafından yapılması protokolün güvenliğinin artması için önemli.
  • 🖼️Görseli: 2021 yılında ülkelere göre kriptoparalardan kar edilen miktarlar.
  • 📈Analizi: Uzun vadeki BTC tutanların hareketlerinin bize gösterdiği.

🗞️Haftanın Haberi

Doğalgaz ile Bitcoin madenciliği yapan şirkete 500 milyon dolar yatırım
Doğalgaz ile Bitcoin madenciliği yapan ABD merkezli Crusoe Energy şirketi, 505 milyon dolarlık yatırım aldı.
Üretim fazlası doğalgazın yakıldığı noktalarda 86 veri merkezi işleten şirket, bunları ABD’de ve uluslararası alanda genişletmeyi planlıyor. Crusoe, yakın zaman önce petrol devi Exxon ile başlattığı pilot proje kapsamında benzer veri merkezlerini Alaska, Nijerya, Arjantin, Guyana ve Almanya’da da kuruyor.

Üretim fazlası doğalgazın ziyan edildiğini yukarıdaki görselde görebilirsiniz. Bu enerji fazlasını kullanabilecek bir yöntem daha önce olmadığı için bu tür görselleri hep gördük. Ancak Bitcoin madenciliği bunu değişebilir.


📌Neden Önemli

Bitcoin madenciliği oldukça esnek bir enerji tüketimi sağladığı için enerji fazlası olan bölgelerde madencilik faaliyetine başlamak için uzun süreli bir altyapı yatırımı gerekmiyor. Tek yapılması gereken madencilik donanımının bu bölgelere taşınması. Her 10 dakika içinde yeni bir blok oluşturulduğu için, yarış her 10 dakikada tekrar başlıyor. Yani madencilik yarışında uzun süre kalmanın ek bir faydası yok.

Büyük enerji şirketleri üretim sırasında oldukça ciddi oranda enerji israfı yapıyorlar çünkü elde edilen fazla enerjiyi kullanabilecekleri bir yöntem yok(tu). Bitcoin madenciliği bu şirketlere bir fırsat sunuyor. Eğer Exxon'un projesi başarılı olursa, dünya üzerindeki enerji üretimi yapan tüm şirketlerin aynı zamanda Bitcoin madenciliği yapmasını beklemek hayal değil. Daha fazla madencilik ise protokolün güvenliğini artırdığı için kurumsal şirketlerin adaptasyonunu hızlandırabilen bir etken olabilir.

✍️
Eğer Exxon'un projesi başarılı olursa, dünya üzerindeki enerji üretimi yapan tüm şirketlerin aynı zamanda Bitcoin madenciliği yapmasını beklemek hayal değil.

🖼️Haftanın Görseli

Chainalysis: 2021 yılında ülkelere göre kriptoparalardan kar edilen miktar

📈Haftanın On-chain Analizi

LTH SOPR'deki değişim oranı (ROC), bu yatırımcı grubunun birikim ve dağıtım dönemlerini gösterir.

Şu anda, risk/getiri oranının, kısa vadeli fiyat dalgalanmalara daha az duyarlı olan bu yatırımcı grubu için potansiyel olarak çok kazançlı olduğu bir birikim dönemindeyiz.

Caueconomy'nin yaptığı bu alanlizin grafiğini görmek için tıklayın.

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #18 — Enerji şirketleri Bitcoin madenciliği mi yapacak?
Share
Twitter icon Facebook icon