The Details #20 — Fed'in mesajını doğru okumak

Published on

💬 Bu haftanın:

  • 🗞️Haberi: Fed Başkanı Powell 75bp faiz artışını düşünmediklerini söyledi.
  • 📌Önemi: Bunca kötümser bir tablodan iyimserlik çıkarmak tehlikeli.
  • 🖼️Görseli: FedWatch verisini doğru okumak.
  • 📈Verisi: MVRV oranı.

🗞️Haftanın Haberi

Fed dünkü FOMC toplantısında iki önemli karar verdi:

  • Faizleri 50bp artırarak 2000 senesinden bugüne en sert faiz artışı kararını verdi.
  • Bilanço daraltılmasına da (para yakma) Haziran ayında başlanılacağını açıkladı.

📌Neden Önemli

Bilanço daraltması için beklenenden (aylık 95 milyar dolar) düşük bir miktar ile (47,5) başlanacak olması piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Fed Kasım ayından bugüne ilk defa şahinleşMEdiği bir toplantı geçirdi. Bu toplantıda da şahinleşmesi demek bir sonraki toplantıda 75bp faiz artışının masa olduğu anlamına gelecekti. Ancak Powell dün basın toplantısında açıkça bu ihtimalin olmadığını belirtti.

Peki Fed'in dünkü mesajını nasıl yorumlamalıyız?

Fed üstü üste altı toplantıdır hep şahinleşiyor. İlk defa şahinleşmemesi piyasalar için kısa vadeli olumlu olsa da enflasyonun düşüş trendine girdiğini görmeden piyasaların rahatlayacağını düşünmüyorum. Bunun için Haziran ayındaki toplantı çok önemli bir yere sahip çünkü bu toplantı öncesinde iki defa CPI, enflasyon, verisi göreceğiz.

Powell dün Core PCE'nin zirveye yaklaştığını söyledi. Bunu teyit edebilmenin tek yolu bir önceki aydan düşük PCE (Fed'in takip ettiği enflasyon verisi) verisinin gelmesi gerekli. Ara dönemde piyasalarda belirsizlik devam edeceği için iki yönlü hareketlerin de trende dönüşmesini beklemiyorum.

✍️
Unutmamamız gereken şey Fed'in son 20 yılın en agresif parasal sıkılaştırma politikasına daha devam ediyor olduğu gerçeği.

🖼️Haftanın Görseli


📈Haftanın On-chain Metriği

MVRV oranı, bir varlığın piyasa değerinin gerçekleşmiş değere bölümü olarak tanımlanır.

İki değerleme yöntemini karşılaştırarak, MVRV oranı bize fiyatın adil olup olmadığı konusunda bir fikir verebilir, yani piyasanın tepelerini ve diplerini görebilmek için faydalıdır. Bu değer çok yüksek ise, BTC fiyatı aşırı değerlenmiştir ve bu muhtemelen satış baskısı anlamına gelir. Öte yandan, bu değer çok düşük ise, BTC fiyatı çok düşüktür ve bu muhtemelen satış baskısı ifade eder.

Detaylı bilgi için 👉 CrypytoQuant Veri Rehberi

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #20 — Fed'in mesajını doğru okumak
Share
Twitter icon Facebook icon