The Details #8 — Fed’in kararını sonrası piyasanın beklentisi değişti: 4–5 faiz artışı

Published on

Piyasalar 2022 yılında Fed’den 4'ün üzerinde faiz artışı bekliyor. Bitcoin ve diğer riskli varlıklar için iyi bir haber değil.


Haftanın Haberi

Fed faiz kararını açıkladı

Amerikan merkez bankası Fed, dünya piyasaları ve kripto para yatırımcılarının merakla beklediği faiz kararını açıkladı…

uzmancoin.com

Dünkü FOMC toplantısında Fed’den beklenen ve verilen kararlara bakalım:

  1. ✅ Faiz artışı beklenmedi
  2. ✅ Varlık alımları Mart ayında sonlandırılacak mesajı
  3. ✅ İlk faiz artışı martta ve 25bp olacak
  4. ❓Bilanço daraltılmasına Haziran/Temmuz ayında başlanacak

Son madde hariç, dünkü Fed kararları piyasanın beklentilerini birebir karşıladı. Son madde ile ilgili Powell yaptığı açıklamada şu mesajı verdi: “Bilanço konusunu önümüzdeki iki toplantıda konuşacağız”. Buna göre, ilk iki toplantı öncesinde (Mart ve Mayıs) bilanço daraltılmasına gidilmeyeceğini düşünürsek en erken haziran ayında başlanacağı mesajı çıkıyor. Piyasa da zaten Haziran/Temmuz aylarında beklediği için olumsuz bir haber değil.

Bilanço ile alakalı ilk haberi şu yazıda paylaşmıştım 👇

The Details #5 — Fed yeni bir adım atmaya hazırlanıyor
Fed tutanakları Aralık ayında verilen varlık alımlarını üç ay içinde bitirme ve 2022’de faiz artırımlarına ek olarak yeni bir parasal sıkılaştırma adımının daha yolda olduğunu gösteriyor. Haftanın Haberi #Bitcoin, FED tutanaklarının yayımlanmasının ardından sert düştü https://t.co/qGD15VCiWP —…

Piyasanın beklentisi artık 4–5 faiz artışı

Piyasalar (Bloomberg ve CNBC anketlerinde) Fed toplantısından önce 2022 yılında 3–4 faiz artışı bekliyordu. Ancak dünkü karar sonrasında beklenti 4–5'e çıktı.

chart that shows expected interest rate hikes in 2022, bloomberg

Blomberg Economics’in diğer bir anketinde piyasanın 5 faiz artışı beklediği paylaşıldı ve ayrıca Bank of America ekonomisti Ethan Harris de 4'ten fazla faiz artışı beklentisi olduğunu belirtti.

Neden Önemli

Yukarıdaki veriler bize piyasanın Fed toplantısından sonra faiz beklentisinde olumsuz bir gelişme olduğunu göstermektedir. Toplantı öncesinde bekleti 3–4 iken, toplantı sonrasında 4–5'e çıkmıştır. Bu da piyasanın Fed’den daha fazla parasal sıkılaştırma beklediğine işaret etmektedir.

Sonuçta daha fazla parasal sıkılaştırma, henüz bu politikayı fiyatlamamış riskli varlıkları (S&P 500 ve Dow Jones) önümüzdeki dönemde olumsuz etkilemeye de devam edecektir.

31 Aralık günü paylaştığım beklentim dahilinde Fed politikaları faiz ile enflasyon arasındaki farklı kapatmaya çalışıyor 👇

The Details #4 — Fed’den 2022 yılında ne beklemeliyiz?
2021’deki en önemli gelişme olan ABD enflasyon verisine göre 2022 senesinden ne beklemeliyiz. 2021’in en önemli gelişmesiABD'de son 39 yılın en yüksek enflasyon verisi Bitcoin'e yaradı https://t.co/ukUG2IFDyW — Uzmancoin (@uzmancoin) December 10, 2021 “ABD’de son 39 yılın en yüksek enf…

Haftanın öne çıkan on-chain analizi

Bu hafta on-chain analizi yerine, bir haber paylaşmak istiyorum.

Uzun süren çabalar sonucu, CryptoQuant Teamveri rehberi Türkçe’ye çevrildi. Aşağıdaki linkten veri rehberine ulaşabilir, on-chain indikatörlerinin ne anlama geldiklerini ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

CryptoQuant Veri Rehberi - CryptoQuant User Guide
Kripto borsası oyuncularını piyasada bir adım öteye taşıyacak kapsamlı CryptoQuant veri rehberi.

Çeviri sırasında yardımlarını esirgemeyen

Kripto Mevsimi,Barış KardeşveSpectura’ya teşekkürler.


Burak Tamaç
Dünyanın önde gelen blokzinciri veri analiz platformu CryptoQuant’ın Türkiye Topluluk Yöneticisi. Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük teorileri ve sosyal teori perspektifinden blokzinciri üzerine yoğunlaşıyor.

Medium: https://medium.com/the-details
Telegram: https://t.me/burak_tamac
Twitter: https://twitter.com/burak_tamac

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #8 — Fed’in kararını sonrası piyasanın beklentisi değişti: 4–5 faiz artışı
Share
Twitter icon Facebook icon