The Details #9 — Rusya ve Hindistan’ın Kriptoparaları Yasaklamaması Neden Çok Önemli?

Published on

Rusya ve Hindistan’ın kriptoparaları yasaklaması beklenirken, son bir hafta içinde iki ülkeden de olumlu açıklamalar geldi. Çin uyguladığı yasaklar ile yalnızlaşma tehlikesi ile karşı karşıya.


Haftanın Haberleri

Rusya’dan bir olumlu haber daha: Kripto düzenlemesi gönderildi
Rusya Maliye Bakanlığı, devlet başkan yardımcısı Dmitry Chernyshenko’ya kripto regülasyon taslağını gönderdi.
Hindistan’dan kripto para hamlesi: Yüzde 30 vergi geliyor
Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman bugün parlamentoda yaptığı konuşmada kripto paralardan gelir vergisi alınacağını söyledi.

✅ Rusya yasaklamadı

✅Hindistan yasaklamadı

✅ ABD’de eyaletler Bitcoin adaptasyonu için yarışıyor

Normalde haftanın öne çıkan tek bir haberini seçmeme rağmen, bu hafta birbirileri ile doğrudan bağlantılı oldukları için bu iki haberi seçtim. Ayladır hem Rusya hem Hindistan piyasalara kriptoparaları yasaklayıcı önlemler alabileceklerinin sinyallerini verdiler. Çin’de uygulanan yasaklardan sonra bu iki ülkenin yasaklama kararı alması pek de sürpriz olmadı açıkçası.

Neden Önemli

Siyasal sistemi Çin’e daha yakın olan bu ülkenin ABD’nin yaklaşımını benimsemesi Çin’in önümüzdeki dönemde bu sektörde yalnızlaşacağının habercisi. Eğer Rusya ve Hindistan yasaklama yoluna gitmiş olsaydı, ABD-AB-vd. ile Çin-Rusya-Hindistan iki blok oluşturmuş olacaklardı. Ancak Çin’in yalnızlaşması demek bundan sonra regülasyon getirecek (Türkiye gibi) ülkelere de net bir mesaj anlamını seçiyor. Yani kriptoparaları regülasyon konusunda Çin ile yalnızlaşmak mı istiyorsunuz yoksa diğer ülkeler ile hareket etmek mi?

Benim tahminim global adaptasyon anlamında bu iki haber mihenk taşı niteliği taşıyor. Beklentim, diğer ülkelerin de Çin’i gibi yasaklayıcı değil, ABD gibi regüle edici yolu seçeceklerine yönelik.

Bunun yanında ABD’de de eyaletler düzeyinde benzer bir gelişme yaşanıyor. Bitcoin’i eyaletlerinde destekleyeceklerini açıklayan üst düzey vali/senatörler adayları her geçen gün artıyor. Şu ana kadar Bitcoin’i destekleyen açıklamalar yapan senatör ya da vali adaylar şu eyaletlerden:
Florida, New York, Arizona, Texas, Wyoming, Tennessee, Michigan

Kasım ayındaki seçime kadar bu listenin giderek artacağından hiç şüphem yok. Bu da uzun vadede Bitcoin’in yayılmasının önünde devletlerden kaynaklı bir engelin olmadığına işaret ediyor.


Haftanın öne çıkan on-chain analizi

bitcoin and NUPL chart

CQ analisti Kriptolik’in bu hafta başında yaptığı Quicktake analizinin önemli olduğunu düşünüyorum.

NUPL yanılmıyorsa, Bitcoin 34k yeni bir Boğa koşusu için alt bölge olarak kabul edilebilir

NUPL Temmuz ayındaki dibi(29.500$) 0.34 değerine dokunarak bildirdi. Geçtiğimiz hafta Bitcoin (34.000$) değerindeyken NUPL değeri yeniden 0.34'ü gördü ve şuan yükseliş başlamış durumda

Kriptolik’in diğer CQ analizlerini görmek için 👉 CQ Quicktake


Burak Tamaç
Dünyanın önde gelen blokzinciri veri analiz platformu CryptoQuant’ın Türkiye Topluluk Yöneticisi. Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük teorileri ve sosyal teori perspektifinden blokzinciri üzerine yoğunlaşıyor.

Twitter: https://twitter.com/burak_tamac

Telegram Kanalı: https://t.me/burak_tamac

Özgürlük teorisi alanında doktora çalışması yapan Burak Tamaç’ın araştırmaları, siyaset felsefesi, özgürlük ve sosyal teori perspektifinden Bitcoin üzerine yoğunlaşıyor. / contact@buraktamac.com
More posts by Burak Tamac.
The Details #9 — Rusya ve Hindistan’ın Kriptoparaları Yasaklamaması Neden Çok Önemli?
Share
Twitter icon Facebook icon